Menu Home

Comandament duhovnicesc de rugăciuni stăruitoare pentru ploi îmbelșugate

După o iarnă 2021- 2022, blândă dar lipsită total de precipitații, starea Câmpiei Barăganului se prezintă într-un aspect ce nu dă speranțe pentru recoltă.

Semănăturile, lipsite de aportul fertilizantilor chimici (din cauza crizei din toamnă a acestor produse și a prețurilor aberante, ce nu pot fi susținute nicidecum de către fermieri) dar și de groaznicul deficit de umiditate în sol, ca urmare a lipsei ploilor sau ninsorii, sunt într-o stare jalnică.

 De aceea, la fiecare Sfântă Liturghie ce se oficiază în parohie, sunt rânduite rugăciuni stăruitoare, ectenii și invocări ale milei lui Dumnezeu, pentru buna întocmire a văzduhului, pentru ploi îmbelșugate, în nădejdea împlinirii, prin har a lipsurilor pe care fermierii le prevăd cu amărăciune, amintindu-și de anul agricol 2019- 2020.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut