Menu Home

Nou jurnal de pandemie (III). Sfaturi pentru cel ce îngrijește un bolnav

Harul și bucuria lui Dumnezeu să fie cu tine.

Te rog, iartă-mă că îmi asum libertatea de a-ți scrie pentru a-ți oferi, cu smerenie, un sfat.

În viața mea, și eu am trecut prin ceea ce treci tu acum din pricina bolii fratelui tău. L-am iubit pe fratele meu la fel de mult cum îl iubești tu pe al tău – cu o singură diferență însă: nu m-am forțat să depun eforturi fizice care, pe lângă faptul că nu l-ar fi ajutat cu nimic pe el, mi-ar fi afectat iremediabil sănătatea.

Nu îți depăși limita de rezistentă.

1) Dormi când trebuie și atât cât este nevoie.

2) Nu te întrista atunci când vezi că nimic nu merge cum trebuie. Aceste lucruri depind de bolnav, pe care încercăm în zadar să-l convingem și să-l povățuim. El va vrea întotdeauna să facă lucrurile în felul lui.

3) Nu încerca niciodată să-l miști forțându-ți spatele.

4) Să ai mereu în vedere faptul că ce trebuie să se întâmple cu persoana bolnavă se va întâmpla! Totuși, prin suprasolicitare, vei suferi consecințele în detrimentul sănătății tale.

Știu cât de mult te iubește fiica ta D .. De dragul iubirii sale, încearcă să înfrunți cu o inimă pașnică progresul bolii fratelui tău. (Maica Gavrilia)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut