Menu Home

O parohie din diaspora oferă sprijin pastoral și misionar

Un tânăr enoriaș din parohie ajuns la muncă în Regatul Unit s-a îndrăgostit și a format o familie cu o tânără originară din Cehia. Ajungând la fericita împlinire de a avea un copil, tinerii părinți au hotărât ca Taina Sfântului Botez să fie oficiată în biserica noastră parohială.

Întrucât la slujba Luminării vor participa și rude ale mamei, venite special din Cehia, oficiul parohial al Parohiei Plevna a solicitat un ajutor frățesc Parohiei Orodoxe Sf.Treime din Rokycany, Cehia, păstorită de vrednicul părintele David care, cu foarte multă solicitudine, a oferit textul slujbei Botezului în limba cehă, pentru ca oaspeții din străinătate, punându-li-se la îndemână textul slujbei în limba lor, să poată înțelege rugăciunile și rânduielile de cult la care vor fi martori, urmând, din considerente frățești, creștinești și pastorale, întru totul  avertismentul și sfatul apostolic pentru astfel de situații inedite pentru noi: „dacă nu voi ști înțelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbește, și cel care vorbește barbar pentru mine, fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu «Amin» la mulțumirea ta, de vreme ce el nu știe ce zici? (1 Cor 14, 11-16).

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut