Menu Home

O perspectivă duhovnicească asupra bolii

Domnul Hristos tămăduiește de nenumărate ori pe cei aflați în neputință.

De asemenea, și ucenicii Săi săvârșesc, în Numele Domnului, astfel de vindecări minunate.

Dar niciodată nu este vorba doar de vindecarea trupului în sine, ci de cea a persoanei umane în întregul ei, suflet și trup.

Biserica mai are însă în vedere și o altă perspectivă a bolii, anume și aceea a asumării ei.

Societatea contemporană tinde spre un ideal al confortului absolut și are o adevărată fobie pentru orice fel de neputință, în timp ce Biserica, fără a idealiza durerea, nu se ferește să facă din ea un mijloc semnificativ pe calea care conduce la desăvârșire. Idealul Bisericii nu-l constituie dobândirea bunăstării în lumea aceasta, ci mântuirea sufletului. Iar ”la Tatăl nu se poate intra decât în stare de jertfă”. (Sf. Chiril al Alexandriei)

Miercuri, 5 aprilie 2023, în parohia misionară Zimbru s-a slujit Taina Sfântului Maslu.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut