Menu Home

O prietenă a sfinților a fost prohodită în ziua Sfintei Parascheva

După o suferință creștinește purtată și alinată de dragostea și grija fiicei sale, Antoaneta, a adormit, în Domnul, enoriașa credincioasă Maria Fană.

Ca uceniță a Sfintei Ana, fiica lui Fanuel, și ca prietenă a sfinților, sora noastră Maria era prima la slujirile de rugăciune din biserică, nelipsind dela nicio slujbă. Ca dar ceresc a primit prilej de prohodire într-o zi foarte importantă pentru comunitatea noastră- ziua Sfintei Patascheva- când toți creștinii de la biserică au rămas, după Sfânta Liturghie, să se roage pentru sufletul ei. Mântuitorul și Domnul nostru să-i ierte păcatele iar florile cu care, în fiecare duminică sau sărbătoare, împodobea Evangheliarul sau icoana praznicului, să-i fie ca icoane ale încununării cu flori din rai.

 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut