Menu Home

Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi

În concepţia biblică cele două sensuri ale cuvântului pâine (literal și spiritual) nu se opun unul altuia, ci dimpotrivă se găsesc într-o armonie perfectă. În învățătura lui Iisus nu există o opoziţie între pâinea pământească și cea din cer. Pentru El tot ce este pământesc este darul lui Dumnezeu și prin urmare este binecuvântat și sfințit. Pentru El nu există alimente pure și impure (Mc. 7,15-19). IIsus acordă ucenicilor Săi pâine și vin material, care prin prefacere devin trupul și sângele Său şi care în același timp este atât hrană materială, cât și spirituală. Împărăția lui Dumnezeu inaugurată de către Iisus pe pământ cuprinde pe toți cei care cred în El și care au atât necesități trupeşti cât și sufleteşti. (Preasfințitul Damaschin)

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut