Deși în Bărăgan, Grânarul țării, ploile anului agricol 2022 au fost deosebit de rare și slabe cantitativ, în mod minunat Domnul a făcut ca la strângerea recoltelor de primăvară, floarea soarelui și porumb, în ciuda jalnicelor previziuni ale secetei, să se strângă totuși o cantitate minimă de roade, pentru hrana oamenilor și a animalelor. Acest dar este fără îndoială rodul mijlocirii Maicii Domnului, des invocat în rugăciunile pentru izbăvirea de secetă și foamete ce s-au făcut în vara acestui an în toate bisericile Bărăganului.
Categories: Articole