Menu Home

Pomenirea cu rugăciune a Sfântului Voievod Ștefan cel Mare

Sâmbătă, 2 iulie 2022, ziua mutării la cer a Atletului lui Hristos, s-a oficiat în biserica parohială Sfânta Liturghie, la finalul căreia s-a citit rugăciunea catre sfântul prăznuit:

„Sfinte Ștefane Voievod, apărător al poporului român și grabnic folositor al tuturor creștinilor, ascultă rugăciunea pe care o înălțăm către tine, noi, nevrednicii. Cunoaștem îndrăznirea pe care ai dobândit-o prin multe osteneli către Bunul Dumnezeu, Care ți-a ascultat rugăciunile tale. Drept aceea, te rugăm să ne auzi și tu pe noi când cerem ajutorul tău.

Ocrotește bisericile și mănăstirile în pace, întărește credința slăbită de ispitele acestui veac, surpă eresurile, luminează ocârmuitorii, dă vitejie ostașilor, iar nouă tuturor luminează-ne calea mântuirii, ca împreună cu tine în locașurile cele cerești să ne bucurăm în vecii vecilor.”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut