Menu Home

Pregătiri pentru o prăznuire demnă

În Săptămâna Mare a anului 2023 s-au desfășurat în biserica parohială multe rânduieli de rugăciune, specifice Săptămânii Sfintelor Pătimiri, puse sub semnul biblic al Mariei, „care parte cea bună și-a ales”.

Aidoma slujirii biblice a Martei, în ajunul Sărbătorii Sărbătorilor, au avut loc multiple forme de pregătiri gospodărești specifice, puse sub semnul bucuriei pentru prăznuirea omorârii morții și a începutului unei noi vieți, veșnice, dintre care sunt de menționat:

  • împodobirea bisericii cu aranjamente florale;
  • binecuvântarea și ambalarea sfintelor Paști, donate de o familie de creștini gospodari;
  • schimbarea acoperămintelor cernite, specifice postului, cu pânzeturi luminoase;
  • acoperirea Altarului cu un Sf. Epitaf nou, brodat;
  • dotarea proscomidiarului cu un anafornițar nou.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut