Menu Home

Bătrânii și tinerii să laude pe Domnul

Pe pământ ai venit,

Pe Adam să-l mântui.

Și pe-acesta negăsind,

jos Te-ai pogorât;

Pân’ la iad, Stăpânul

meu, l-ai căutat.

Cântarea Prohodului Domnului din Vinerea Mare a fost susținută de două grupuri de credincioși, bărbați și femei, ce au însoțit duhovnicește pe Maica Domnului, pe femeile mironosițe, pe Iosif și Nicodim în slujirea de coborâre de pe cruce și punere în mormânt a trupului lui Iisus.

La sfârșitul Deniei Prohodului, preotul a tâlcuit semnificația gestului liturgic de trecere a tuturor creștinilor pe sub Sf Epitaf ca dar, promisiune și speranță sfântă a învierii tuturor, potrivit cuvintelor Apostolului Pavel:

 Fraților, despre cei ce au adormit, nu voim să fiți în neștiință, ca să nu vă întristați, ca ceilalți, care nu au nădejde. Pentru că de credem că Iisus a murit și a înviat, tot așa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiți întru Iisus, îi va aduce împreună cu El. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut