Menu Home

Viermii duhovniceşti să nu se nască în noi!

Sănătatea trupului deschide omului uşile patimilor şi păcatelor, iar neputinţa trupului le închide. O, boală amară, dar leac sănătos! Precum sarea conservă şi nu permite pătrunderea viermilor în carne ori în peşte; aşa orice boală păstrează duhul nostru de putreziciunea şi necurăţia duhovnicească, nu permite patimilor, ca viermii duhovniceşti să se nască în noi.” (Sf Teofan Zăvorâtul)

Continuând o tradiție duhovnicească, în Vinerea Mare, creștinii din parohiile Zimbru și Făurei au participat la taina Sfântului Maslu oficiată în bisericile comunităților respective. În cuvântul de învățătură părintele misionar Mihai a vorbit creștinilor despre valoarea Tainei Sfântului Maslu și despre aspectele pozitive ale bolii și suferinței în viața duhovnicească.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut