Menu Home

Prima vineri din Postul Mare, cinstirea Maicii Domnului

Cel Ce șade în Slavă pe Scaunul Dumnezeirii, pe Norul cel Ușor, a venit Iisus, Cel cu totul Dumnezeiesc, din Preacurata Fecioară și a mântuit pe cei ce strigă: Slavă Puterii Tale, Doamne.

Tipicul bisericesc, Bucureşti, 1918, p. 307 (şi alte ediţii ale acestuia), precum şi cele greceşti, indică săvârșirea Pavecerniţei mici vineri seara în Postul Mare, punându-se, în primele patru vineri, Canonul Acatistului, urmat de câte o stare a Acatistului Bunei Vestiri.  (În prima vineri din post, starea întâi a Acatistului: Condacul 1, Icosul 1, Condacul 2, Icosul 2, Condacul 3, Icosul 3, Condacul 4).

Această tradiţie, de sorginte constantinopolitană, este urmată de toate Bisericile Ortodoxe de limbă greacă și constituie un mod de pregătire a credincioşilor pentru Denia Acatistului, din săptămâna a cincea a Postului Mare (Pr. Prof. Dr. Ene Braniște, Liturgica specială).

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut