Menu Home

Program catehetic pentru anul bisericesc 2023-2024

În anul bisericesc 2023-2024, la activitățile catehetice curente cu creștinii, se vor aprofunda sensurile Rugăciunii domnești, urmărindu-se exegeza patristică.

Ca scop, lectura scrierilor dedicate tâlcuirii rugăciunii Tatăl nostru, va căuta să pună în lumină resursa deosebit de fructuoasă, inclusiv pentru viața spirituală a creștinului trăitor în secolul XXI, a sensurilor, semnificațiilor și resurselor dogmatice, morale, liturgice, filantropice și comunionale ale Rugăciunii domnești, care, din păcate, trec nebăgate în seamă atunci când rugăciunea se spune, în comunitate și în cult, fără atenție și fără educația catehetică pe care ar merita-o, dat fiind inepuizabilul său conținut, sugestiv catalogat de părinții și scriitorii bisericești, drept „Evanghelie prescurtată”.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut