Menu Home

Programul slujirilor hramului istoric

Iisuse, între casnici și-ai tăi prieteni sfinți
Pe Sfânta Parascheva Tu cea dintâi asculți.
La ruga ei fierbinte, Tu faci să se-nnoiască
În noi putere sfântă și pace îngerească.
Îți mulțumim, Stăpâne, și Ție ne-nchinăm.
Cu Sfânta Parascheva, smeriți, noi îți cântăm:
Aliluia!

Prăznuirea a 130 de ani de la târnosirea bisericii parohiale, va debuta în parohie în ajun, vineri, 13 octombrie 2023 de la ora 17, când vor fi oficiate, în lăcașul de cult, Paraclisul și Acatistul Sfintei Parascheva.

A doua zi, sâmbătă, în ziua prăznuirii vor fi oficiate Utrenia, Sfânta Liturghie și Parastasul de obște pentru enoriașii, ctitorii, slujitorii și binefăcătorii care au legat viața lor de credință de biserica parohială și de comunitatea creștinilor din satul Plevna.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut