Menu Home

Rânduiala de tipic pentru procesiunea cu Sfânta Cruce în altar

 În seara sâmbetei din săptămâna a treia a Postul Mare, după vecernia mică pentru duminica Sfintei Cruci, intră preotul şi cu eclesiarhul în Veșmântărie și îmbracă epitrahil și sfită de culoare aurie; și cădind cinstita Cruce, zice preotul: Binecuvântat este Dumnezeul nostru…, Apoi;  Sfinte Dumnezeule…,  și după:  Tatăl nostru…, Troparul Crucii: Mântuieşte, Doamne, poporul Tău…, Slavă…, Şi acum…,  Condacul. Apoi ridică preotul cinstita Cruce cu discul pe cap și o duce la sfânta masă, mergând înainte paracliserul cu două făclii aprinse. O aşează pe Sfântul Antimis. În locul Evangheliei, pe care o pune mai sus. Înaintea cinstitei Cruci arde lumânare toată noaptea. (Triod)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut