Rânduiala de tipic pentru procesiunea cu Sfânta Cruce în altar

 În seara sâmbetei din săptămâna a treia a Postul Mare, după vecernia mică pentru duminica Sfintei Cruci, intră preotul şi cu eclesiarhul în Veșmântărie și îmbracă epitrahil și sfită de culoare aurie; și cădind cinstita Cruce, zice preotul: Binecuvântat este Dumnezeul nostru..., Apoi;  Sfinte Dumnezeule...,  și după:  Tatăl nostru..., Troparul Crucii: Mântuieşte, Doamne, poporul Tău..., Slavă..., Şi acum...,  Condacul. Apoi ridică preotul cinstita Cruce cu discul pe cap și o duce la sfânta masă, mergând înainte paracliserul cu două făclii aprinse. O aşează pe Sfântul Antimis. În locul Evangheliei, pe care o pune mai sus. Înaintea cinstitei Cruci arde lumânare toată noaptea. (Triod)

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...