Menu Home

Rânduiala împărtășirii euharistice

La sărbătoarea Nașterii Domnului, bucuria praznicului a fost desăvârșită pentru credincioșii creștini de toate vârstele care, după ce au primit dezlegare de la duhovnic, s-au apropiat cu pietate de Sfântul Potir urmând rânduiala îndătinată pentru cuminecare.

Înainte de împărtășire, credincioșii primesc o lumânare aprinsă, în semn de bucurie. Apoi, ei se așează în biserică, în partea din față, unde vor fi împărtășiți înaintea Sfântului Altar. La momentul potrivit, preotul rostește chemarea: „Cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste să vă apropiați!”. Credincioșii se ridică și se apropie de preot, cu lumânarea în mână. Preotul citește, în numele fiecărui credincios, rugăciunile de împărtășire: „Cred, Doamne, și mărturisesc…”, „Cinei Tale celei de taină…” și „Nu spre judecată sau spre osândă…” Apoi, preotul împărtășește pe fiecare credincios, dăruindu-i atât Trupul, cât și Sângele Domnului, cu lingurița. Imediat după împărtășire, creștinii gustă anafură (bucăți mici de pâine binecuvântată, care simbolizează pe Maica Domnului, cea care a născut pe Mântuitorul Hristos). După ce s-au împărtășit, credincioșii se întorc la locul lor și se roagă și mulțumesc lui Dumnezeu pentru acest dar prețios, împărtășirea fiind un moment de mare bucurie și taină pentru credincioșii ortodocși, căci prin ea, credincioșii se unesc cu Hristos și primesc harul Său pentru mântuire.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut