Menu Home

Recunoștință la sfârșit de an 2022 și nădejde pentru anul nou 2023

Doamne, Dumnezeul nostru, Izvorul vieții şi al nemuririi, Făcătorul a toată făptura văzută şi nevăzută, Care ai pus vremile şi anii întru a Ta stăpânire şi îndreptezi toate cu iconomia Ta cea cerească şi întru tot bună, mulțumim Ție pentru îndurările minunate pe care le-ai făcut asupra noastră, în toată vremea trecută a vieţii noastre şi Te rugăm, întru tot îndurate, Doamne: binecuvintează cununa anului ce a sosit cu bunătatea Ta.” (Tedeum)

În ziua liturgică a lui 1 ianuarie se prăznuiesc

  1. punerea numelui Domnului Iisus (la opt zile de la naștere, conform rânduielilor religioase ale Legii Vechi, cărora Mântuitorul S-a supus cu totul),
  2. Sfântul Vasile cel Mare,
  3. iar în acest an calendaristic și duminica dinaintea Botezului Domnului.

Alături de aceste prăznuiri, ce s-au încununat prin Sfânta Liturghie a Marelui Vasile în timpul căreia s-au citit texte biblice potrivite, s-a oficiat în biserica parohială și Tedeum pentru întâmpinarea cu duhovnicească socotință a noului an civil, cu numărul 2023 de la nașterea Mântuitorului Iisus Hristos.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut