Menu Home

Școala rugăciunii (2)

 

Întrebare către acelaşi mare Bătrân: Cum trebuie să mă rog? Trebuie să spun „Tatăl nostru” cum ne-a învăţat Domnul (cf. Matei 6, 9-13), sau cum a spus avva Macarie din Sketis: „Doamne, miluieşte-mă precum voiești”, iar când se iveşte războiul: „Doamne, dacă voieşti, ajută-mă’? Nu cumva s-a cerut numai celor desăvârşiţi „Tatăl nostru“?

Răspuns: [Rugăciunea] „Tatăl nostru” s-a poruncit și celor desăvârşiţi şi celor păcătoşi. Aceasta, ca cei desăvârşiţi, cunoscând că au ajuns fii ai lui Dumnezeu, să se străduiască să nu cadă, iar cei păcătoşi, chemându-L cu ruşine „Tată” pe Cel de multe ori înjurat de ei, să se întoarcă cu frică şi să vină la pocăință. Ba socotesc că mai mult li se potriveşte celor păcătoşi. Pentru că ţine de cei păcătoşi să zică: „Şi ne iartă nouă datoriile noastre”. Căci ce datorii mai au cei desăvăârşiţi, odată ajunşi fiii Tatălui Celui din ceruri? lar cuvântul: „Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel viclean” are acelaşi înţeles cu cuvintele Avvei Macarie, care a spus: „Miluieşte-mă şi mă ajută”. (Sf Varsanufie și Ioan, Scrisori duhovnicești)

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut