Menu Home

Semnul văzut al credinței în nemurire și înviere

Coliva este semnul văzut al credinței noastre în înviere și nemurire, deoarece este făcută din boabe de grâu, pe care Însuși Domnul le-a înfățișat ca purtând în ele icoana sau asemănarea învierii trupurilor: după cum bobul de grâu, ca să încolțească și să aducă roada trebuie să se îngroape mai întâi în pământ și apoi să putrezească, tot așa și trupul omenesc mai întâi se îngroapă și putrezește, pentru ca să învieze apoi întru nestricăciune (Ioan 12, 24; I Cor. 15, 36 ș.u, )

La pomenirea generală a tuturor crestinilor adormiți ce se face în perioada Triodului, sâmbăta moșilor de iarnă, 26 februarie 2022, creștinii au adus la biserică prescură, vin dar și colive frumos împodobite spre pomenirea tuturor celor răposați.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut