Sf Simeon Noul Teolog despre anafură

 „Anafura este pâinea sfințită, adusă la Proscomidie, din care s-a scos partea cea mai din mijloc, care s-a slujit şi a devenit Trupul lui Hristos... sfinţită este şi această pâine pecetluită cu sulița, deasupra căreia s-au rostit sfintele cuvinte...şi se oferă ca dar dumnezeiesc prin cuvintele punerii înainte” (Dialoguri, cap. 100). 

 „Anafura sfinţită este pâinea punerii înainte, din care s-a scos partea din mijloc şi s-a adus spre slujire, apoi aceasta, pecetluită cu copia şi primind cuvintele dumnezeieşti, în locul Darurilor, adică al Tainelor înfricoşătoare, se oferă celor care nu se împărtăşesc din ele” (Erminia 101). 

 

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...