Menu Home

Sinecdoca, figură de stil în Evanghelie

 

27 Și când zicea El acestea, o femeie din mulțime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat și fericiți sunt sânii pe care i-ai supt!

28 Iar El a zis: Așa este, dar fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc (Luca 11).

În ziua praznicului Intrării Maicii Domnului în Biserică, la finalul textului Sfântei Evanghelii ce s-a citit la Sfânta Liutghie se întâlnește o figură de stil uzuală în Scriptură anume sinecdoca.

Aceasta constă în lărgirea sensului unui cuvânt, folosindu-se partea pentru întreg. Cu alt cuvinte, femeia din popor când a fericit pântecele și pieptul Maicii Domnului s-a referit la întreaga sa persoană, lucru confirmat de Mântuitorul („așa este”), ca o împlinire desăvârșită a cântării profetice a Fecioarei Maria, rostită după întâlnirea cu Arhanghelul Gavriil: „mă vor ferici toate neamurile”(Luca 1, 48).

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut