Menu Home

Site-ul parohiei Plevna- 3000 de articole

  La 16 martie 2015 în rețeaua web a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor apărea următorul anunț: În aceste zile, a fost lansat oficial site-ul web al Parohiei Plevna- situată în Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Lehliu, cu binecuvântarea PS Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

 Un element inedit, este faptul ca acesta era primul site web al unei parohii, lansat pe structura unui nou CMS performant, creat gratuit de Serviciul specializat NETCreator, al Asociației Lăcașuri Ortodoxe, în sprijinul Bisericii Ortodoxe Române.

 Astăzi, 29 iunie 2021, site-ul web al parohiei Plevna a atins pragul a 3000 de articole publicate, care oferă informații despre istoria și spiritualitatea locală dar și despre activitatea bisericească din parohie și episcopie, ce sunt prezentate într-o formă concisă, accesibilă oricui.

 Mulțumirile pline de recunoștință pentru acest moment de sărbătoare se îndreaptă către Preasfințitul Părinte VINCENȚIU, la popasul duhovnicesc al împlinirii azi a răstimpului de 12 ani de când păstorește ca Arhipăstor Sfânta Episcopie Sloboziei și Călărașilor, ce a binecuvântat lansarea acestui site parohial, ca unealtă dinamică de propovăduire specifică epocii informației online, iar gratitudinea acestui popas este îndreptată spre Serviciul specializat NETCreator, al Asociației Lăcașuri Ortodoxe, care prin intermediul voluntarilor, dintre care pomenim cu drag pe Cătălin și Teodor, oferă un constant, personalizat și foarte competent sprijin tehnic.

 Eforturile conjugate în acest site țintesc spre împlinirea în cuvânt și faptă a credinței desăvârșite: „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut