Menu Home

Slujire în biserica Sfântului Dimitrie

Cu obiceiurile creștinătății îmbogățindu-te, înșelăciunea păgânătății surpând, mucenice, ai călcat îndrăznelile tiranilor și cu Dumnezeiescul dor, mintea aprinzându-ți, înșelăciunea idolilor în prăpastie ai afundat-o. Pentru aceasta, după vrednicie, răsplătirea nevoințelor ai luat, facerea de minuni și izvorăști tămăduiri, purtătorule de chinuri, Mare Mucenice Dimitrie. Roagă-te lui Hristos Dumnezeu, iertare de greșeli să dăruiască celor ce prăznuiesc cu dragoste sfântă pomenirea ta.

În ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, 26 octombrie 2021, după ce în biserica parohială s-au slujit Laudele și Sfânta Liturghie, în biserica din Valea Rusului a fost oficiat Acatistul Sfântului Dimitrie.

 Biserica din Valea Rusului a fost ctitorită de cei doi frați Tănăsescu, Dumitru și Constantin, mari proprietari de pământuri, în anii 1855- 1856, primind ca ocrotitori pe Sf Dimitrie și pe Sf Constantin și Elena.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut