Menu Home

Solidaritate și responsabilitate preoțească

  Fraţii mei cei iubiţi, nu mă uitaţi pe mine când lăudaţi pe Domnul, ci vă aduceţi aminte de dorul şi de dragostea mea. Aduceţi‑vă aminte şi de frăţie, şi rugaţi pe Dumnezeu să mă odihnească pe mine cu drepţii.

 

 Preoții și cântăreții bisericești din cercul pastoral nr 2 al Protopopiatului Lehliu, sub coordonarea părintelui Protopop Mihail Zotta s-au implicat cu spirit evanghelic de frățietate, dragoste și responsabilitate la rânduielile și ceremoniile prilejuite de adormirea în Domnul a părintelui Aurelian Cazacu, parohul parohiei Nucetu, 20-22 martie 2021 

 Potrivit rânduielilor prevăzute pentru înmormântarea membrilor clerului, preoții și cântăreții din Plevna, Radu Vodă, Lupșanu, Nucetu, au participat solidar, cu multă dăruire, la toate momentele ritualului funebru pentru clerici: toaleta funebră, înveșmântarea, așezarea trupului în sicriu, depunerea în biserică, lectura continuă a Psaltirii la căpătâiul răposatului, citirea Evangheliilor Învierii, oficierea Sfintei Liturghii în ziua înmormântării părintelui, slujba de înmormântare și înhumarea.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut