Menu Home

Stihuri pentru zilele Săptămânii Mari. Vineri

 În Sfânta şi marea Vineri, prăznuim Sfintele şi mântuitoarele şi Înfricoşatele pătimiri ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos: scuipările, lovirile peste faţă, palmele, insultele, batjocorile, haina de porfiră, trestia, buretele, oţetul, piroanele, suliţa şi înainte de toate Crucea şi moartea, pe care le-a primit de bunăvoie pentru noi. Mai facem încă pomenire de mărturisirea mântuitoare făcută pe Cruce de tâlharul recunoscător, care a fost răstignit împreună cu El.

Stihuri la răstignire:

Deşi mort pe Cruce,

Eşti viu Dumnezeu,

Căci tu eşti, Cuvinte,

Fiu lui Dumnezeu !

 

Stihuri la tâlharul cel recunoscător:

Când tâlharul a strigat:

Doamne, pomeneşte-mă !

Atunci raiul încuiat

Uşile şi-a descuiat. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut