Menu Home

Ajutor spiritual şi material pentru creştinii aflaţi în izolare

 Slujitori ai lui Hristos, fraţii Săi şi împreună-moştenitori cu El, dacă voi considerați că merită cuvântul meu vreo atenţie, ascultați-mă: cât timp avem posibilitatea, să-L vizităm pe Hristos, să-L îngrijim pe Hristos, să-L hrănim pe Hristos, să-L îmbrăcăm pe Hristos, să-L ospătăm pe Hristos, să-L cinstim pe Hristos nu numai cu masa noastră, așa cum au făcut unii, nici numai cu mir, ca Maria Magdalena, nici numai cu mormântul, ca losif din Arimateea, nici numai cu lucrurile care sunt necesare pentru înmormântare, ca Nicodim, care îl iubea pe Hristos numai pe jumătate, și nici numai cu aur, tămâie și smirnă, cum au făcut magii, deja înaintea acestora numiți. Însă, deoarece Domnul tuturor vrea milostivire, și nu jertfă, și deoarece milostivirea valorează mai mult decât mii de miei grași, să-I oferim milostivirea în cei săraci şi în cei care astăzi sunt căzuți până la pământ. Astfel, atunci când vom pleca de aici, vom fi primiţi în lăcașurile veșnice, în comuniunea cu Hristos Domnul. (Sf Grigorie Teologul)

În spiritul slujirii lui Hristos în fraţii Lui mai mici, în Postul Mare 2021, creştinii din comunitate, ce au fost izolaţi la domiciliu din cauza noului coronavirus, au fost cercetaţi duhovniceşte respectându-se toate normele sanitare şi oferindu-li-se, atunci când situaţia o cerea, ajutor concret şi sprijin constând în alimente de primă necesitate. 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut