Menu Home

Tată și fiu, umăr la umăr, cântă laudele Domnului în biserica parohială

Cântarea bisericească are o importanță deosebită în viața Bisericii. Ea este o modalitate de a exprima credința și dragostea față de Dumnezeu, de a transmite rugăciuni cântate și de a forma o formă de comuniune cu ceilalți credincioși care participă la slujbe. Cântarea bisericească are și un rol catehetic important. Ea transmite credincioșilor învățăturile creștine într-o formă accesibilă și ușor de memorat. De asemenea, ea ajută la păstrarea și transmiterea tradiției creștine. Dincolo de rostul său cultic, cântarea bisericească este o parte integrantă a culturii românești. Ea a influențat dezvoltarea muzicii românești populare și culte. În prezent, cântarea bisericească ortodoxă este transmisă din generație în generație și prin intermediul școlilor bisericești.

La sărbătoarea Sfântului Ștefan, 27 decembrie 2023, creștinul ce susține benevol cântarea cultică, fratele Gheorghe, a avut bucuria vizitei și apoi a împreună rugăciunii liturgice cu fiului său, Ilie, absolvent de Seminar Teologic și al Facultății de Teologie. Comunitatea este foarte recunoscătoare Domnului pentru prezența în parohie a creștinilor destoinici a împlini o ascultare duhovnicească foarte importantă în lucrarea evanghelică, aceea de cântăreț, psalt.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut