Menu Home

Ucenicul Sfântului Vasile cel Mare a adus roade bogate în Tomis

Sântul Ierarh Bretanion, Episcopul Tomisului, se pare ca a fost ucenic al Sfântului Vasile cel Mare. A fost numit Episcop al Tomisului în jurul anului 360 și a condus Biserica Tomisului până aproape de anul 381.

Fericitul episcop Bretanion a  apărat cu mult zel și curaj, chiar în fața împăratului prigonitor, Ortodoxia credinței stabilite la primul Sinod Ecumenic și a încurajat mult viaţa ascetică şi nevoinţa sihaştrilor de prin peşteri şi mici bisericuţe rupestre, după obiceiul sihaştrilor din locurile sale natale, Capadocia.

El a călăuzit în copilărie, spre nevoinţa monahală, pe tânărul Ioan Casian cu prietenul său Gherman şi tot el, probabil, a înălţat o bazilică pe cripta cu moaştele celor patru martiri de la Niculiţel, ale cărei ruine, împreună cu „martirionul”, au fost descoperite în anul 1971. În timpul păstoriei sale existau în Eparhia Tomisului câteva aşezări monahale de renume, cu călugări cărturari şi teologi.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut