Menu Home

Un apel la solidaritate

De poftim să umblăm și noi pe urmele Domnului, și ale Sfinților Lui, să nu ne îngrijim numai de mântuirea noastră, ci de toți oamenii din lume. Nu suntem noi frați cu toți oamenii? Nu suntem zidiți dintr-un pământ? Nu ne-am botezat într-o sfântă scăldătoare toți? Să ne ostenim și să ne rugăm, dar, pentru toți frații noștri din lume, întristându-ne de păcătoși, de eretici, chiar și de limbile păgâne, care se află în întunericul necredinței; cu un cuvânt, pentru toți oamenii, precum poruncește Apostolul Pavel. Folosul nostru va fi cu atât mai mare. Ne vom împlini o sfântă datorie, vom dobândi curățirea și iertarea păcatelor noastre și vom câștiga viața cea veșnică a Împărăției cerești, întru Hristos Iisus, Domnul nostru.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut