Menu Home

Zi de bucurie, culegerea viei, cu rugăciune de mulțumire

Duminică, 11 septembrie 2022, după Sfânta Liturghie, o familie de creștini, ce a cules rodul viței, a adus la biserică pentru binecuvântare must de struguri, asupra căruia s-a citit rugăciunea la culesul viei și apoi a fost împărțit credincioșilor ce au participat la slujbă.

Dumnezeule, Mântuitorul nostru, Cel ce ai binevoit ca Fiul Tău cel Unul-Născut, Domnul nostru lisus Hristos, să Se numească Viță; și rodul ei, prin harul Duhului Tău, l-ai arătat pricinuitor de nemurire, Însuți şi acum, Stăpâne, binecuvintează și acest rod nou al viței. Dă tuturor, celor ce vor gusta din el, sfinţenie și sporire sufletească. Iar pe cei ce au dăruit acest rod nou fă-i părtaşi Viţei celei adevărate și păzeşte viaţa lor nevătămată, împodobindu-i cu harurile Tale cele veșnice și netrecătoare.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut