Menu Home

Sfântul Antimis a fost expus spre venerare

În duminica Sfinților Strămoși, 16 decembrie 2018, după Sfânta Liturghie, în biserica parohială, s-a prezentat enoriașilor, spre vedere și venerare, vechiului antimis asupra căruia timp de 10 ani (2008-2018) s-a adus, în biserica parohiei Plevna, Jertfa nesângeroasă a creștinilor „căci de la Domnul am primit ceea ce v-am dat şi vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, și, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea. Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veţi mânca această pâine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi până când va veni„(1 Cor 11, 23-26).

Antimisul reprezintă giulgiul cu care a fost învelit Trupul Mântuitorului în mormânt. Pe marginile lui se află scris troparul punerii în mormânt: „Iosif cel cu bun chip, de pe lemn luând preacurat Trupul Tău, cu giulgiu curat înfășurându-L și cu miresme, în mormânt nou îngropându-L, L-a pus”. Toate antimisele cuprind numele parohiei, hramul bisericilor cărora sunt destinate şi semnătura episcopului locului.

Sfântul Antimis înrămat este pus, urmând sfatul Preasfințitului Părinte Vincențiu, în biserică, spre venerare neîncetată.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut