Menu Home

Lumina ascunsă s-a pogorât- un madrash al Nașterii Domnului

Astăzi Fecioara a născut pe Emanuel (Is. 7, 14) la Betleem; cuvântul pe care l-a rostit Isaia s-a înfăptuit astăzi. S-a născut acolo „Cel ce numără în cartea Sa neamurile” (Ps. 87, 6); psalmul pe care l-a cântat David s-a împlinit astăzi. Cuvântul pe care l-a rostit Miheia s-a făcut astăzi faptă; căci un păstor a ieşit din Efrata (Mi. 5, 2) şi toiagul său a păstorit sufletele. „Iată o stea a răsărit din Iacob şi o căpetenie s-a sculat din Israel” (Nm 24, 17). Proorocia pe care a rostit-o Valaam şi-a găsit tâlcuirea astăzi. Lumina ascunsă s-a pogorât şi frumuseţea ei a răsărit dintr-un trup; răsăritul, de care vorbea Zaharia (Za. 2, 5), a luminat azi Betleemul. Lumina împărăţiei a răsărit în Efrata, cetatea împăraţilor; binecuvântarea pe care a rostit-o Iacob (Fc. 49, 10) s-a împlinit astăzi. Pomul vieţii aduce nădejde muritorilor (Pr. 12, 3); cuvântul întunecos al lui Solomon şi-a găsit lămurirea astăzi. Un copil S-a născut astăzi şi I S-a dat numele „Minune” (Is. 9, 6); căci o minune este că Dumnezeu S-a arătat ca un prunc.

În această zi ni s-a arătat un dar pe care nu l-am cerut”. (Sf Efrem Sirul)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut