Menu Home

Lumânare de rugăciune pentru unioniști

 La a Ta slavă căzând, cu frică şi cu cutremur, ca nişte robi nevrednici, cu umilinţă aducem acum mulţumire bunătăţii Tale, pentru binefacerile ce au fost asupra poporului român prin unirea într-o singură ţară românească şi creştină; şi, ca pe Domnul, Stăpânul şi Binefăcătorul, Te slăvim, Îţi cântăm şi Te lăudăm. Şi, iarăşi căzând înaintea Ta, mulţumim, rugând cu umilinţă nemăsurata şi nespusa Ta milostivire, ca, precum ai binevoit a primi atunci rugăciunile robilor Tăi şi cu milostivire i-ai învrednicit a li se împlini cererile, aşa şi de acum înainte învredniceşte-ne a spori în dreapta credinţă, în dragostea cea către Tine şi către aproapele şi întru toate faptele cele bune, şi a dobândi ale Tale binefaceri, împreună cu toţi credincioşii Tăi. Mântuieşte-ne de toată reaua întâmplare, dăruindu-ne pace şi linişte. (Rugăciune Te Deum la 24 ianuarie)
 Vineri, aniversând ziua Micii Uniri din 1859, în biserica parohială s-a oficiat rânduiala de Te Deum pentru sărbători legale, comemorând pe toți cei ce au simțit vremurile favorabile unirii, și au acționat cu mult patriotism.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut