Menu Home

Sfintele Paști 2020, în vreme de tristețe

  Anul acesta serbăm Sfintele Paști într-o vreme de tristețe, într-o vreme de pandemie, care răspândește oamenilor frică, teamă de îmbolnăvire și de moarte, iar autoritățile de stat sunt nevoite să ia măsuri de oprire a răspândirii bolii.

  Desfășurarea slujbei pascale doar de către personalul bisericesc s-a asemănat frapant cu desfășurarea primului Paști, așa cum scrie în Sfintele Evanghelii: Apostolii, ucenicii Domnului, erau zăvorâţi într-un foişor de frica evreilor şi a ocupanţilor romani; mormântul era păzit de un ostaş roman; nimeni nu a fost martor la Înviere.
   A mai semănat prăznuirea Paștilor anului 2020, desfășurată în condiții restrictive, și cu modul în care timp de trei veacuri, înaintașii noștri în credință au înfruntat prigoana romană, adunându-se în catacombe, în străfundurile pământului, în locuri ascunse, luminând locul și rugăciunea cu lumânări și candele, asumându-și în mod curajos riscurile de a fi descoperiți de agenții puterii militare, de a fi pedepsiți sau chiar să moară dacă mergeau la slujbă.
 Oferindu-ne Domnul, ca o prețioasă mângâiere duhovnicească în aceste vremuri de încercare, posibilitatea de a ne asemăna Sfinților Apostoli (atunci când credința le era biruită de frică), dar și primilor creștini (atunci când credința biruia frica), în semn de smerită părtășie, în duh, la starea lor de frică și ascundere, slujba Sfintei Învieri 2020 s-a desfășurat în biserica parohială doar la lumina lumânărilor, cu un minim de utilizare a electricității doar la ușile de acces în biserică și la sfintele uși.
 Pentru a simboliza prezența în duh a enoriașilor, ce în sărbătorile pascale țineau în mână lumânări pe toată desfășurarea slujbei, în fiecare strană, perimetral bisericii, s-a aprins o candelă.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut