Menu Home

Tâlcul sfintei lucrări asupra pâinii dăruite de credincioși

  „Iar prescura din care se taie Trupul Domnului, se ia întru închipuirea pururea Fecioarei şi de Dumnezeu Născătoarei, care- după bunăvoinţa Tatălui şi cu voia Fiului Său şi a Cuvântului şi după sălăşluirea dumnezeiescului Duh -primind în sine pe unul din Treime, pe Fiul lui Dumnezeu şi Cuvântul, L-a născut Dumnezeu desăvârşit şi om desăvârşit. După cum iarăşi Dumnezeu, cel mai presus de fire, întrupându-se din aceasta într-o singură ipostasă…, tot astfel şi Trupul Domnului se taie.… cu un oarecare instrument de fier, care se numeşte şi copie, ca dintr-un pântece oarecare şi din carnea unui corp fecioresc (zic din pâinea întreagă a prescurii) şi se scoate astfel de sine stătător din mijlocul ei”. (Sf Gherman al Constantinopolului)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut