Menu Home

Cântarea împăratului Leon Înțeleptul la Rusalii

Veniţi popoare să ne închinăm Dumnezeirii celei în trei Ipostasuri : Fiului în Tatăl, împreună cu Sfântul Duh. Că Tatăl a născut fără de ani pe Fiul cel împreună veşnic şi împreună pe scaun şezător şi Duhul Sfânt era în Tatăl, slăvit împreună cu Fiul; o singură Putere, o Fiinţă, o Dumnezeire, Căreia toţi închinându-ne, zicem : Sfinte Dumnezeule, Cela ce toate le-ai făcut prin Fiul cu împreună lucrarea Sfântului Duh; Sfinte Tare, prin Carele am cunoscut pe Tatăl şi Duhul Sfânt a venit în lume; Sfinte fără de moarte, Duhule, Mângâietorule, Carele din Tatăl purcezi şi în Fiul Te odihneşti; Treime Sfântă, slavă Ţie. (Penticostar)


 În Duminică Rusaliilor, după Sfânta Liturghie a fost oficiată Vecernia plecării genunchilor, în cadrul căreia au fost rostite șapte rugăciuni, și au fost binecuvântate frunzele de nuc, simbol al limbilor de foc ce au stat deasupra capetelor Sfinților Apostoli.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut