Menu Home

Vizite duhovnicești și oaspeți dragi

Pe ai tăi cântăreți, Născătoare de Dumnezeu, izvorul cel viu și îndestulat, care s-au împreunat ceată duhovnicească, întărește-i întru dumnezeiască mărirea ta, cununilor măririi învrednicindu-i.    Un aspect important al religiozității locale este evidențiat prin numărul important de clerici și slujitori bisericești, ce își au originea în Plevna (sau ai căror părinți sunt originari de aici), ce au exercitat slujirea bisericească în localitate sau prin vecinătăți: 9 preoți, 4 cântăreți bisericești cu școală, 4 seminariști, 3 țârcovnici la biserici din alte localități. Acestora li se adaugă frați creștini ce slujesc Domnului participând la rugăciunea cântată în biserică. 
 În vara anului 2020, în biserica parohială, rugăciunea duminicală și Sfânta Liturghie au fost îmbogățite cu darurile cântării, oferite în mod personal, de oaspeții dragi comunității noastre aflați în vizită duhovnicească.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut