Menu Home

Osana ! Dumnezeul nostru, slavă Ție.

Cântările liturgice, preluând din Evanghelia Sfântului Ioan explicația întâmpinării fasuoase a Domnului, de către popor, la intrarea în Ierusalim, pentru patima cea de bunăvoie, pun împreună minunea învierii lui Lazăr și exclamațiile entuziaste ale poporului: Cu şase zile mai înainte de Paşti, s-a auzit glasul Tău, Doamne, întru adâncurile iadului ; pentru aceasta şi pe Lazăr cel mort de patru zile l-ai înviat. Iar pruncii evreieşti strilgau : Osana ! Dumnezeul nostru, slavă Ție.

Participând în mod tainic la aceste evenimente ale ultimilor zile pământești ale Domnului, în biserica parohială, poporul ortodox, ținându-se strâns de însoțirea Mântuitorului, a participat sâmbătă seara și duminică dimineața ( 8- 9 aprilie) la vecernie, litie, utrenie și Liturghia praznicală- rânduieli liturgice prin care, ca o poartă în timp, suntem făcuți a fi martori și participanți la evenimentele mântuitoare. Ca semn al însoțirii Domnului, fiecare creștin a primit binecuvântate stâlpări și ramuri de copaci, prevestitoare ale Învierii.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut