Menu Home

Pe aici nu se trece!- 100 de ani

După Dumnezeiasca Liturghie din ziua Schimbării la Față a Domnului, 6 august 2017, la monumentul eroilor din localitate s-a oficiat slujbă de pomenire a eroilor care şi-au pierdut viaţa pe Câmpul de la Luptă de la Mărăşeşti. Marea bătălie de la Mărăşeşti a început în ziua de 6 august 1917 şi este considerată astăzi cea mai importantă acțiune militară românească din timpul Primului Război Mondial. Bătălia a durat zece zile și a lăsat în memoria societății românești legenda actelor de vitejie ale sublocotenentului Ecaterina Teodoroiu, căpitanului Grigore Ignat și generalului Eremia Grigorescu. Atunci a fost lansată legendara expresie „Pe aici nu se trece”!

Din localitatea noastră s-au jertfit în luptele din Primul Război Mondial următorii consăteni:

Lt. Farm. Fiera NicolaeSerg. Constantin IonSold. Dumitru Nicolae Driceanu Gheorghe Serbulea Gheorghe Gheorghe Tudorache Tarhon Ion Bujoianu Gheorghe Radu Tiberea Vasile Ion Ionita Marin Bunda David Bunda Ion Condeanu Arghir Soare Tudor Stanciu Marin Petre Gheorghe Mihai Păun Comsa Andrei Petre Radu Bristor Dumitru Stroe Petre Petre Petre Gugiu Iosif Gugiu Nicolae Oprea Savu Moise Petre Dinca Nicolae Tiberea Gheorghe Pomenirea lor din neam în neam!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut