Menu Home

Biblioteca parohială, spațiul formării continue

În timpul vacanței de vară a anului 2017, studentul teolog al parohiei noastre a cercetat biblioteca parohială, identificând în revistele teologice bisericești (Studii Teologice, Ortodoxia, Glasul Bisericii) teme de studiu individual și de aprofundare a cunoștințelor dobândite în timpul cursurilor universitare. Au fost identificate articole științifice alcătuite de vestiți profesori universitari, ce cu multă dărnicie își încredințează cunoștințele celor dispuși la studiu și căutare a rosturilor.

Ilie Dan Ciobotea, Autocefalia bisericească: Unitate de credință și libertate religioasă, în vol Centenarul Autocefaliei…,

Drd Marcel Ciucur, Dreptul de acordare a autocefaliei în Biserica ortodoxă, în rev S T, seria II, an XXIX (1977), nr 5-8 Mag C Drăgușin, Legile lui Cuza Vodă și lupta pentru canonicitate, în rev S T, seria II, an IX (1957), nr 1-2

Diac Drd Liviu-Claudiu Moisiu, Principii de organizare și disciplină bisericească în canoanele sinodului III ecumenic, în rev S T, an XXXVI (1984), nr 9- 10

Alexandru Armand Munteanu, Exarhii in Biserica veche, in rev. S T, an XIV (1962), nr.9-10Teodor M. Popescu, Cinci sute de ani de la căderea Constantinopolului (1453-1953), în rev Ortodoxia, an III ( 1953), nr 3

Pr Drd Silviu Pufulete , Actualitatea operei canonice a Mitropolitului Andrei Șaguna, în rev S T, seria II, an XXV (1973), nr 5-6

Pr Niculae Șerbănescu , 150 de ani de la nașterea lui Alexandru Ioan Cuza, în rev BOR, anLXXXVIII (1970), nr 3-4,

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut