Menu Home

Boala, sensul pedagogiei divine

„Când boala se manifestă prin durere, ea trebuie transformată în mijloc pedagogic de căutare a vindecării prin apropierea de Dumnezeu. Astfel, boala primeşte sensul unui examen de fidelitate a bolnavului faţă de Dumnezeu, precum şi o sensibilizare existenţială a celor din jurul bolnavului, iar actul de vindecare este lucrarea iubirii milostive a lui Dumnezeu Care Se foloseşte de medic şi de preot ca slujitori ai Lui. În acest context, la ştiinţa medicală trebuie adăugată spiritualitatea rugăciunii, ca izvor de întărire duhovnicească a bolnavului, de speranţă şi lumină sau sens mântuitor pentru viaţa acestuia” . Dumnezeu are cu fiecare dintre oameni o pedagogie, o lucrare aparte de a ne apropia de El: „Pe unii oameni îi apropie printr-o sănătate puternică pentru care ei mulţumesc lui Dumnezeu, iar pe alţii îi apropie prin încercări, prin îngăduinţa unor boli. Trebuie să ne îngrijim deodată şi de vindecarea sufletului, prin spovedanie, dar şi de vindecarea trupului, prin rugăciune, prin Taina Sfântului Maslu. Foarte adesea nu ne pocăim de voie, ci de nevoie. Nu ne pocăim când ne merge bine, ci când suntem încercaţi de necazuri şi suferinţe” ( †Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române)

Vineri, 29 septembrie 2017, în biserica parohială, cu acest gând de rugăciune și încurajare duhovnicească, s-a oficiat Sfântul Maslu.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut