Menu Home

Epitaf de moșier (II)

În curtea bisericii din Valea Rusului, se află mormântul unui membru de vază al familiei de proprietari Perlea, decedat la 3 mai 1870. Asupra mormântului său, familia a pus o placă de marmură, frumos împodobită, având următorul conținut:

„IUBITORI ȘI NEMÂNGÂIAȚI, SOȚIA MARIA, COPII GEORGIU ȘI EUGENIA, FRAȚI NICOLE IOAN ȘI SURORILE MARIA ȘI ARETINA ÎI PUSERĂ DREPTU SEMNU DE AMORE NEPERITOREA ACEASTĂ PEATRĂ MONUMENTALĂ.CRUDA MOARTE DINTRU ALE NOASTRE BRAȚE CA TRIBUTU DE JALE AH, CURÂND TE-AU SMULS SUFLETULU TEU CANDIDU ÎNSĂ SE RĂSFĂȚIA ÎN CERESCULU EDENU CORONALU DE SUSU.LACRIMELE NOSTRE CADU PE RECEA GLIA, CE NCHIDE OSEMENTULU SCUMPU TIERNA E RU ANIMA NOSTRA ÎN A SA DUIOȘIE ÎȚI REPETE: NICI CÂNDU NU TE VOMU UITA.”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut