Menu Home

Cateheză vizuală- masa de pomenire

Pomenile sau praznicele morţilor sunt mesele care se fac în cinstea şi pomenirea morţilor. Ele sunt rămăşiţe ale vechilor agape sau mese frăţeşti, cu care era împreunată în vechime slujba înmormântării. Despre ele pomenesc vechile rânduieli bisericeşti, ca Aşezămintele Sfinţilor Apostoli (Cartea VIII, cap. 44): «Noi îi poftim pe săraci şi nevoiaşi la ospăţ, pentru ca astfel serbarea noastră să devină pomenire pentru odihna sufletului celui adormit, iar pentru noi, mireasma bine plăcută lui Dumnezeu».

„Fără îndoială, de vreme ce preoții s-au adunat, noi celebrăm, cler și popor credincios, pe cei adormiți, invitând încă pe cei bogați și pe cei săraci, săturând pe cei nevârstnici și pe văduve, ca prăznuirea noastră să fie întru odihna sufletelor celor adormiți, a căror pomenire o celebrau.” (Origen)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut