Menu Home

Copil de preot în anii `40, repere de arheologie sentimentală (II)

Profesorul Vasile Constantin- MAO, fiu al părintelui Mihail Constantin, continuă să rememoreze viața în familia preotului din Plevna în preajma primei jumătăți a secolului XX. „Cu siguranță, copilaria mi-a fost marcată serios nu atât de nevoile unei familii numeroase (6 copii), dar mai ales de spaimele persecuțiilor politice ale tatălui, găsit de comuniști, ca un „nod în papură”, pe o listă politică compromițătoare, sau grijile chiaburești de atunci, de a se achita față de stat cu cotele la cereale și alte produse agricole – lapte, carne, lâna, miere etc. În acea tensiune, noi copiii, nu prea aveam loc de mofturi și răsfățuri copilarești. Viața noastră în aceste conditii, fără discuție, ne-a maturizat prin acele mici dar serioase responsabilități, ne-a pus în contact cu o lume aspră și cu o sumedenie de situațiii ce ne obligau de mici să reacționam cât mai aproape de decența în care ne educau părinții noștri: tatal cu un calm si o delicatețe aparte, mama grijulie și aprigă în toate cele.”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut