Menu Home

…peste cei drepţi ca şi peste cei nedrepţi

El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. (Mt 5, 45)

După o vară și un început de toamnă foarte secetoase, în care brazdele pământului se uscaseră într-atât că semințele încredințate pământului „stăteau ca în sac”, sâmbătă și duminică (7-8 octombrie 2017) s-a revărsat asupra Bărăganului, ca o binecuvântare lichidă, un val de foarte consistente precipitații (în zona noastră cumulându-se peste 80 mm de precipitații, adică peste 80l/m2), ca răspuns la rugăciunile și invocările milei cerești, rostite în această perioadă de toți ostenitorii pământului. Ca o smerită și îndatorată mulțumire, duminică, după Sfânta Liturghie s-a săvârșit în biserica parohială Te Deum de mulțumire pentru binefacerile trimise asupra noastră.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut