Menu Home

O nouă ungere în numele Domnului

Slujbele Bisericii sunt uşile prin care omul poate experimenta trăirea şi împărtăşirea concretă de viaţa cea nouă în Hristos, de dreptatea, pacea şi bucuria în Duhul Sfânt (Rom. l4, 1- 7). Prin urmare, a trăi în mod liturgic înseamnă a trăi în comuniune cu Dumnezeu. De o mare diversitate, fiind rânduite pentru a-l însoţi pe om de-a lungul întregului fir al vieţii sale (Botezul, Mirungerea, Cununia, Preoţia, Spovedania, Împărtăşania, Maslul), slujbele Bisericii au totuşi un scop comun -vindecarea şi sfinţirea omului în Hristos şi mutarea lui în împărăţia lui Dumnezeu.

„Ungerea cu untdelemn in numele Domnului” este astfel un act de dedicare şi de consacrare ce implică din partea bolnavului o predare deplină în mâna lui Dumnezeu. Pe această cale el se angajază ca, de atunci încolo, mâinile sale să lucreze numai pentru Dumnezeu, picioarele sale să umble numai pe cărările Sale, ochii săi să vadă, buzele sale să vorbească şi urechile sale să audă doar ceea ce este după voia lui Dumnezeu, iar trupul întreg să fie templul Duhului Sfânt. (Dr Samuel Pfeifer, Vindecare cu orice preț?)

Vineri, 16 martie 2018, în biserica parohială, s-a oficiat, ca parte a lucrării duhovnicești specifice Marelui Post, Taina Sfântului Maslu pentru vindecare trupească și sufletească.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut