Menu Home

O familie din… calendar

 În luna septembrie, în ziua a douăzecea, pomenirea Sfântului Marelui Mucenic Eustație și Teopista, soția lui, și doi fii ai lor: Agapie și Teopist.

        Acest sfânt mare Mucenic Eustație, pe cand se numea încă Placid, iar femeia lui, Tatiana, a fost general peste oști la Roma, pe vremea împăratului Traian (către anul 100). Si desi era un pagan bogat, el stralucea cu virtutile, si mai ales era foarte milostiv fata de saraci. Vazand deci Dumnezeu buna inclinare a sufletului lui, i s-a descoperit intr-un chip asemanator celui in care s-a aratat Sfantului Apostol Pavel. Caci fiind intr-o zi la vanat, i s-a aratat un cerb si a inceput a-l goni; si apropiindu-se a vazut intre coarnele lui cinstita Cruce a lui Hristos, stralucind mai mult decat soarele, si pe dansa chipul lui Hristos, si a auzit glas de la Cruce, zicand: „O, Placide ! pentru ce ma prigonesti? Eu sunt Hristos, pe Care tu il cinstesti fara sa stii prin lucrarile tale cele bune.” Uimit si speriat, Placid a cazut de pe cal si a ramas fara cunostinta mai multe ceasuri. Mantuitorul i-a aparut si a doua oara, ca sa fie incredintat de adevarul din prima vedenie si ca sa-i spuna ca El este Dumnezeu, Creatorul cerului si al pamantului, si ca din iubire pentru om a luat firea omeneasca si s-a intrupat pentru noi. Atunci Placide a crezut cu toata inima sa si s-a botezat, el si toata casa lui. Iar din botez el s-a numit Eustatie, sotia lui, Teopista, iar cei doi copii ai lor : Agapie si Teopist. Vazand credinta si virtutile sale, Domnul i-a aparut din nou si i-a spus ca o sa ajunga, ca Iov, sa indure mari incercari din partea diavolului, dar ca Harul va fi cu el.

        Si intr-adevar, atat razboi a dat impotriva lui ucigasul de oameni, diavolul, incat si-a pierdut averea, a trebuit sa ia drumul exilului, iar pe femeia sa a vazut-o robita si pe copiii lui rapiti de fiare salbatice.

        Dar s-a intamplat ca in vremea aceea barbarii sa invadeze pamanturile romanilor, fara ca ei sa poata gasi un capitan de osti destul de incercat ca sa le poata face fata. Atunci imparatul si-a adus aminte de Eustatie, de curajul lui si de multele lui ispravi de arme, si l-a chemat la curte si i-a redat averea si bunurile si titlurile aristocratice romane. Iar Eustatie, in fruntea ostilor romane, a invins si respins pe barbari, si intorcandu-se la Roma, a aflat pe sotia si copiii sai, pastrati nevatamati de Harul lui Dumnezeu, pentru credinta sfantului.

        Iar noul imparat, Hadrian (117), i-a redat lui cinstea cea dintai, dar i-a cerut ca sa aduca jertfa la idoli pentru victoriile obtinute. Eustatie i-a raspuns ca aceasta victorie s-a datorat numai lui Hristos, nu si puterii iluzorii a idolilor si falsilor dumnezei. De acest raspuns maniindu-se imparatul i-au dat, pe el si pe sotia si pe copiii lui, spre mancare fiarelor salbatice. Cum insa fiarele nu au vrut sa-i manance, i-au varat intr-un cazan de arama incins cu foc si asa si-au dat sfintii mucenici sufletelor lor in mainile lui Dumnezeu, fara ca focul sa strice trupurile lor, spre mirarea paganilor si bucuria crestinilor, care au inteles astfel ca harul lui Dumnezeu salasluieste in trupurile Sfintilor Mucenici, ce le sunt lasate spre mangaiere.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut