Menu Home

Ascultă cu bunătate, Doamne, rugăciunile noastre

Pe cei mutaţi de la noi, din cele trecătoare, sălăşluieşte-i în locaşurile celor aleşi şi odihneşte-i cu cei drepţi, Mântuitorule, Cel ce eşti fără de moarte; că de au şi greşit ca nişte oameni pe pământ, Tu, ca Domnul, Cel fără de păcat, iartă-le lor greșelile cele de voie şi cele fără de voie, pentru mijlocirile celei ce Te-a născut pe Tine, ale Născătoarei de Dumnezeu, ca să cântăm cu un glas pentru dânşii: Aliluia

 În ajunul Rusaliilor, potrivit vechii rânduieli bisericești consemnată în Penticostar, cântările liturgice ale pomenirii creștinilor răposați aparținând imnografilor din sec VIII, s-a făcut pomenire de obște la Sfânta Liturghie și Parastas pentru toți creștinii din toate locurile și din toate timpurile, trecuți la Domnul..

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut