Preacuvioasă Maică, mireasa lui Hristos,
În jurul tău s-adună poporul credincios,
Să laude cu pace și bucurie multă,
Viața ta frumoasă, lui Dumnezeu plăcută.
Că tu în marea-ți milă, pe mulți îi ocrotești,
Iar cu-ale tale moaște, bolnavi tămăduiești.
Cântăm acum cu toții, din inimi rugătoare:
Bucură-te Parascheva, sfântă mult folositoare!
În ajunul prăznuirii Sfintei Parascheva, vineri, 13 octombrie 2023, în biserica parohială s-au cântat Paraclisul și Acatistul Sfintei ocrotitoare a Moldovei dar și a comunității noastre parohiale.
Răspunsurile poporului credincios au fost coordonate de fratele Viorel, creștin pios, cu studii teologice, venit de la București împreună cu soția, fiică a satului, spre a se ruga cu creștinii din comunitatea noastră.
Categories: Articole