La prăznuirea Sfintei Parascheva, al doilea hram al bisericii parohiale, acordat de Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la cererea credincioșilor, în anul 2013, creștinii din comunitate s-au asociat strămoșilor ctitori ai bisericii parohiale dăruind lăcașului de cult un veșmânt preoțesc, care a fost sfințit la finalul slujbei Acatist din ajunul hramului din anul 2023, spre podoaba și buna cuviință a slujitorilor Sfântului Altar și a Sfintelor Taine.
Categories: Articole